Sağlıklı iken koruyucu hekimliğin birinci şartı perhizdir (diyet). Hastalık durumunda ise, perhiz, hastalığın ilerlemesine mâni olmak, bağışıklık sistemine ve eğer alınıyorsa ilaçlara destek olmak içindir. Bazı hastalıklar da sadece perhizle şifa bulur.

Hastalığa yakalanmamak için, ailenin soy-a- ğacını (mümkünse genetik haritayı) dikkate alarak, ayrıca vücut özelliğine göre beslenmek önemlidir. Perhiz, gıdasız kalmak değil, vü- cudun ihtiyacı olan günlük enerjiyi karşılayacak şekilde dengeli beslenmektir. “Peygamber Efendimiz (s.a.s); yemek ayırt etmezdi. Canı istediği zaman yer, istemediği zaman yemezdi.” (Buhari, Müslim) şeklinde beyan edilen Hadis-i Şerif’teki gibi, yemek ayrımı yapılmamalı, ihtiyaç olan enerji kadar her türden yenmelidir. Çünkü sadece protein veya sadece yağ veya sadece karbonhidrat ağırlıklı diyetler tercih edildiğinde uzun zaman içinde organlarda bozulmalar görülebilmektedir. Perhiz yaparken bazı hususlara dikkat edilmelidir:

Perhizi kişiye göre planlamak

Her bünyeyi aynı kabul ederek diyet vermek yanlıştır. Emanet olarak verilmiş vücudun gı- dalara karşı cevabı bilinmelidir. Kişinin (ailece) kilo almaya yatkın, depresif veya asabi bir kişilik tipi olup olmadığı gibi hususlar tespit edilmelidir. Genetik olarak kalb krizine yatkın ailelerde bol proteinli yağlı yiyecekler yerine, sebze ve meyve verilmelidir.

Kiloyu ideal ölçülerde tutan bir beslenme tarzı dikkate alınarak diyet yapılmalıdır. Vücuda zararı bilinse bile, alınması gerekli ise belli gıdalar az miktarda alınmalıdır. Diyabeti olan bir hastanın hiç şeker almaması da, sürekli şekerli yemesi de sakıncalıdır. Ağır işte çalışanlara, sporculara, bir yiyeceğe alerjisi, herhangi bir hastalık geçirdikten sonra kalıcı bozukluğu, ameliyat sonucunda gıdalara tahammülsüzlüğü (intolerans), bazal metabolizması düşük veya psikolojik rahatsızlığı olanlara, herhangi bir yiyeceği aile kültürüyle benimsemeyenlere… vs göre diyet seçilmelidir.