Tabiatta, Sâni-i Zülcelâl’in öyle eserleri vardır ki birden ele vermez kendini. Bir sır gibi saklar sanki söyleyeceklerini. Her zaman görülene, duyulana benzemez. Bu zengin mânâ sofrasında, bir “garip” olmanın yazgısı düşmüştür ona da belki… Tıpkı Endonezya adalarından Flores’teki Kelimutu yanardağının krater beşiğinde yer alan rengârenk üç göl gibi.  Bütün eserlerini sanatla bezeyen Rabbimizin onlara da boyası dokunur her an.

Hayret vericidir ki aynı yerde bulunan göllerbirbirinden çok farklı renklerde yaratılmıştır. Daha da ilginç olanı, tıpkı birer bukalemun gibi yıllar geçtikçe renk değiştirmeleridir. Bu halleriyle sanki şöyle bir mânâ duyurmak isterler tefekkür ehline: Her şeyi çeşit çeşit renklerle bezeyen Allah (celle celâluhu) Mülevvin’dir. Her bir eserini; her ân, farklı güzelliklerde ve harikulade renklerde yaratır.

Endonezya, dünyanın jeolojik olarak en aktif ülkelerinden biridir. Pek çok volkana ve volkanik göle ev sahipliği yapar. 200’den fazla aktif konumda ve çok daha fazla da sönmüş yanardağ barındırır. Özellikle Flores adasında yer alan Kelimutu yanardağının egzotik gölleri meşhurdur ve halk tarafından millî bir hazine olarak görülmektedir. Flores, üzerinde 14 aktif yanardağ taşıyan ve sık sık depremlerle sarsılan, insanlık tarihi için önemli bir adadır. Yüzölçümü 13.540 km2olan bu ada, bilim dünyasının yoğun ilgisini çekmekte ve araştırmalara konu olmaktadır. Ada sakinleri, 1.600 metre yükseklikte yer alan eşsiz güzellikteki göllerden çok etkilenmiştir.