Kâinatı tarifsiz sanatlarla süsleyen Müzeyyin Rabbimiz, Avustralya kıyılarını da harikulâde, dev bir mücevher ile süslemiştir. Bu zarafet sanat eserinin pırıltısı, Ay’dan bakıldığında bile görülebilmektedir. Kendisi ile ilk kez karşılaşan denizcilerin de akıllarına durgunluk veren bu dev yapı, Büyük Set Resifi’dir ve hikmetli fırça darbeleri ile hazırlanmış rengârenk bir tuvali hatırlatır.

Gezegenimizin en zengin çeşitlilikteki ekosistemlerinden biri olan Büyük Set Resifi, Kuzey Doğu Avustralya’nın Queensland sahili açıklarında bulunan Mercan Denizi’nde yaklaşık 2030 km boyunca uzanan, yeryüzünün en büyük canlı kütlesidir. Şaşırtıcı bir gerçektir ki en büyük canlı yapı olarak tarif edilen bu ihtişamlı yapı, taş ve topraktan değil, hayvan kolonilerinden, yâni mercanlardan yaratılmıştır.

Dev kütle, birbirinden ayrı 3.000 mercan resifi, 900 ada, adacık ve lagünden oluşan, dünyanın en büyük resif sistemidir. Çok kompleks ve zengin bir donanımda yaratılan bu muhteşem yapının inşasında rol olan canlılar, yaklaşık 350 farklı türü olan, milyonlarca minik mercan polipidir. Hayranlık uyandıran yuva, mikroskobik canlılardan dev yırtıcılara kadar, binlerce deniz canlısına ev sahipliği yapar. Mercanların yanında, 2.000’e yakın balık türü, 4.000 yumuşakça türü, dev deniztarakları, anemonlar (denizşakayıkları), süngerler, yengeçler, karidesler, denizyıldızları, deniz cevizleri, denizhıyarları, deniz kaplumbağaları, mavi halkalı ahtapotlar, köpek balıkları, manta vatozları, deniz kalemleri gibi sayılamayacak kadar çok eserin sergilendiği rengârenk bir sergi ortamıdır.