Üç boyutlu baskı teknikleri; tasarım, üretim ve dağıtımla ilgili ciddi yenilikler vadetmektedir. Bu değişiklikler büyük fırsatlar sunsa da bazı beklenmedik tehlikeler de söz konusudur.
İkizleriniz odasında yeni bir oyuncak robot basmak için üç boyutlu yazıcı kullanıyor. Bu arada, kızınız İnternetten bir elbise siparişi veriyor ve sadece elbiseyi değil onunla birlikte yeni kumaş kartuşları ve elbisenin üç boyutlu şablonunu da alıyor. Yemek kaplarının çoğunu kaldırıp yerine binlerce farklı aromada, 3 aylık gıdayla dolu yedek kartuşuyla gelen iCOOK3D (ailenizin üç boyutlu aşçısı) taşınabilir gıda yazıcısını koyalı yaklaşık 5 yıl oldu. Yeni komşunuz, üç boyutlu baskı tekniğiyle inşa edilen evlerinde yaşıyor. Geçen hafta mahallenizdeki baskı dükkânından aldığınız hologram TV’nizde polisin, üç boyutlu baskı tekniğiyle üretilen organ karaborsasını araştırdığına dair haberleri seyrediyorsunuz.
Bütün bunlar size bir bilimkurgu filminin sahneleri gibi gelebilir, ama bu rüyayı gerçeğe dönüştürme yolunda önemli adımlar atıldı bile.
Üç boyutlu baskı, plastik veya metal gibi maddeleri kullanarak dijital bir modelden üç boyutlu nesneler yapma işlemidir. Geleneksel imalat teknikleri delme, kesme, vb. yöntemlerle malzemelerin eksiltilmesine dayanır. Üç boyutlu baskıda ise, ardışık malzeme katmanlarını döşemek suretiyle bir nesne oluşturmak üzere işlemler yapılır. Bu yenilik, üretimdeki son gelişmeler ve düşük maliyetli prototipler sayesinde kitlelere hızlı bir şekilde ulaşacak. Üç boyutlu baskının günlük hayatımızda, imalattan nakliyeye, alışverişten tüketime neredeyse her şeyi değiştirmesi bekleniyor. Akademisyenler, bu değişikliklerin toplumları, sağlığımızı ve günlük alışkanlıklarımızı nasıl etkileyeceğini tartışmaya başladı bile.