Çinliler Çengdu şehrinin aydınlatılmasında tasarruf yapılabilmesi maksadıyla sun’î bir ayın (alçak yörüngede dolaşan, büyük bir ayna şeklinde uydu) dünyanın yörüngesine gönderilmesini planlıyorlar ve başarılı olurlarsa, bu uyduların sayısını artırmayı deneyecekler. Japonya’da robotların evcil hayvanlar gibi alınıp satılmasından bahsediliyor. Alman bilim insanları uzayda, Bose-Einstein yoğuşması olarak bilinen bir madde elde ettiler. Bu proje, dünyadaki yer çekiminin etkisiyle hassas ölçümlerin takip edilemediği deney ve çalışmaların yolunu aydınlatmayı hedefliyor. Amerikalıların Mars macerası ayrıcalıklı mecrasında sürüp gidiyor. Günümüzde gücün bir ölçüsü olarak kabul edilen bu tür ilmîaraştırmalar, insanlığın gelişiminde nasıl bir rol oynuyor? Bu harikulade çalışmaların ardından yeryüzünde huzuru gerçekten elde edebilecek miyiz?

  1. asra “cinayet yüzyılı” denmesinin altında yatan sebep, hiç şüphesiz önü alınamayan savaşlardır. Cornell Üniversitesi’nden Milton Leitenberg’in hazırlamış olduğu “20. Yüzyıldaki Çatışma ve Savaşlarda Ölüm” isimli rapor, kasten gerçekleşen öldürme vakalarının bir kronolojisini sunuyor. Leitenberg, bütün sonuçlar toplandığında, 20. asırdaki savaş ve çatışmalarda yaklaşık 148 milyon insanın öldüğünü belirtiyor.[i]Başka bir analizde, İngiliz tarihçi Eric Hobsbawm, 20. asırda öldürülen insan sayısının 1900 yılındaki dünya nüfusunun %10’una tekabül ettiğini belirterek, bu yüzyılda kasten öldürülen kişi sayısını 187 milyon olarak tespit ediyor.[ii]

[i]Milton Leitenberg, “Deaths in Wars and Conflicts in the 20thCentury”, Cornell University, Peace Studies Program, Occasional Paper, #29, 2006.

[ii]A.g.e.

Paylaş
Önceki İçerikBÜLBÜL NAĞMESİ
Sonraki İçerikRoger Garaudy