1964 yılında Niğde Lisesinde birinci sınıfta okuyordum. İkinci yıl aramıza, bir albay kızı olan Dilek katıldı. Ailesinden dolayı özgüveni yüksek birisi idi ve kısa süre içinde sınıftaki arkadaşların dikkatini kendine celp etmeyi başardı. Teneffüslerde, bir öğrenci kantinden çay, diğeri gazoz getiriyor, bir başkası da kendisine simit ikram ediyordu. Dilek çaydan ve gazozdan birer yudum alıyor, simidin ucundan bir parça koparıp yiyor ve öğrencilerle sohbet ediyordu. Bu sırada öğrencilerin ellerini sehpa gibi kullanıyordu.

Dilek’e diğer arkadaşların göstermiş olduğu teveccüh bende yoktu; yani, herkesin etrafında dört döndüğü Dilek, aynı ilgiyi benden göremiyordu. Diğer öğrencilerle münasebetim nasılsa Dilek ile de sınıf arkadaşı olarak ilişkim farklı değildi. Bu tutumum Dilek tarafından yanlış anlaşıldı ve bana tavır alıp farklı davranmaya başladı.

Dilek, sadece öğrencilere değil hocalara da tesir etmeye başlamıştı. Özellikle coğrafya hocamız, Dilek’in etkisine girmişti. O kadar ki sözlü imtihan ettiği öğrenciye not verirken Dilek’e sormaya ve Dilek ne derse onun söylediği notu vermeye başlamıştı. Bir gün, beni de sözlüye kaldırdı ve “Dilek, bu arkadaşa kaç verelim?” diye sordu. O da “Üç” dedi ve sözlü notum üç oldu.

Hâlbuki diğer derslerimin hepsinden en yüksek notları almıştım. Hatta, bir önceki sene okul idaresi tarafından iftihar belgesi ile ödüllendirilmiş ve okulun örnek ve başarılı öğrencisi seçilmiştim.

O sene, Coğrafya dersinden dolayı ilk dönem iftiharı kaçırdım. Bu durum ikinci dönemde de devam ettiği için ne yazık ki coğrafya dersinden bütünlemeye kaldım ve coğrafya hocası beni, bütünlemede de bıraktı.

Öğretmenler Kurulunda diğer hocalar, “Bu öğrencinin diğer bütün notları yüksek. Geçen sene de okul birincimiz. Sen bütünlemede bile onu bırakıyorsun. Bu nasıl olur?” diye coğrafya öğretmenini uyarınca coğrafya hocamız, “O bana çok saygısız davrandı. Onu tek ders imtihanında geçireceğim” demiş. Hâlbuki ona karşı saygıda kusur etmemiştim. Diğer arkadaşların gösterdiği teveccühü Dilek’e göstermememin neticesinde başıma bunlar gelmişti.