Babasını kırmamak için Oxford Üniversitesinde hukuk okuyordu. 1913’te 2. sınıftayken babasının vefatı üzerine okulu bırakarak Southampton limanından Amerika’ya doğru yola çıktı. Gemi okyanusta ilerlerken hep ilgisini çekmiş olan gökyüzünü doya doya seyretti. Ülkesine ulaştıktan sonra hayatını astronomiye adadı ve geri kalan ömrünü California eyaletindeki Wilson Dağı Gözlemevi’nde çalışarak geçirdi. Bu alanda çok büyük başarılara, buluşlara imza attı. Andromeda Galaksisi gibi birçok galaksiyi keşfetti. Kâinatın genişlediğini gözleme dayalı olarak ispatladı ve daha önce Newton gibi düşünen Einstein’ın “durağan evren” teorisini çürüterek özür dilemesine sebep oldu. Bu bilim insanı, Hubble Uzay Teleskobuna ismi verilen astronom Edwin Powell Hubble’dır (1889–1953).

Kâinat Ne Kadar Büyük?
Dünyada en uzak mesafe diyebileceğimiz ekvatorun uzunluğu yaklaşık 40 bin km’dir. Bizden yaklaşık 150 milyon km uzakta olan Güneş, Vega yıldızına doğru saniyede 250 bin km hızla hareket etmektedir. Güneşten sonra Dünyamıza en yakın yıldız olan Alfa Centauri, 4,5 ışık yılı mesafededir (1 ışık yılı yaklaşık 9,5 trilyon km’dir).

Kâinatın 13,7 milyar yıldır mevcut olduğu bilinmektedir.[i] Yaklaşık iki trilyon galaksinin bulunduğu[ii] gözlemlenebilir evrenin çapı 93 milyar ışık yılıdır.[iii]

Kâinat o kadar mükemmel bir ahenk içindedir ki Yunanca “düzen” mânâsına gelen “kozmos” ismiyle anılır.

Büyük Patlama
Kâinatın yaratılışıyla ilgili günümüzde en çok kabul gören Büyük Patlama hadisesine göre, kâinat bir balon gibi genişlemekte ve soğumaktadır. Büyük Patlamanın ilk anlarında akıl almaz bir sıcaklık vardı ve varlık âlemi henüz proton, nötron ve quark gibi atom altı parçacıklardan meydana geliyordu. Üçüncü dakikaya gelindiğinde, ilk atomlar yaratıldı. Füzyon adı verilen tepkimelerle önce hidrojen, sonra sırasıyla helyum ve lityum elementleri yaratıldı.

[i] Planck collaboration (2013). “Planck 2013 results. XVI. Cosmological parameters”.

[ii] C. J. Conselice, Christopher ve ark. (2016). “The Evolution of Galaxy Number Density at z < 8 and Its Implications”. The Astrophysical Journal. 830 (2): 83.

[iii] Itzhak Bars; John Terning (2009). Extra Dimensions in Space and Time. Springer. s. 27.