Sehiv, yanılmaktan veya unutmaktan doğan hata anlamına gelir. “Namazda, unutarak bir rüknün geciktirilmesi, tekrarlanması veya öne alınması ya da bir vacibin terk edilmesi, geciktirilmesi veya değiştirilmesi hâlinde noksanlığın telafi edilmesi için sehiv secdesi yapılması vaciptir.”[i]

“Biriniz namazında şüpheye düşerse doğrusunu araştırsın ve namazını kanaatine göre tamamlasın, sonra selâm versin ve sehiv secdesi yapsın.”[ii] mealindeki hadis-i şerif, bizlere sehiv secdesini tarif eder.

Allah’ın (celle celâluhu) farz kıldığı ibadetlerde düzeltme kabilinden sehiv kavramı vardır. Hata yaptığınızın farkında olursunuz ve bunu düzeltirsiniz.

Sehve bir de binlerce mazlumun ve masumun içinde bulunduğu sıkıntılar açısından bakalım. Her şey güllük gülistanlık iken ibadetlerimizdeki noksanlıkları, insanî ilişkilerimizdeki eksiklerimizi görememiş olabiliriz. Yapmamız gereken okuma ve duaları yeteri kadar yapmamış olmamız muhtemeldir. Rabbimiz, bütün bu eksikler için arınma ve ihlaslı kulluğu kazanma adına bizlere âdeta sehiv secdesi yaptırmış olabilir. Rabbimizin hakkımızdaki tercihinin, en hayırlı tercih olduğunun veciz ifadesi olan hadis-i şerifi, hayatımıza serlevha yapmamız gerekir:

[i] El-Fetâva’l-Hindiyye, I, 138.

[ii] Buhârî, Salât, 31.

Paylaş
Önceki İçerikHicran
Sonraki İçerikMantis Karidesi