Bilim kurgu filmlerinde akıl almaz teknolojileri gördüğümüzde, çoğumuz bu teknolojilerin ne zaman kullanılacağını merak ediyoruz: uçan arabalar, uzay gemileri, ışınlanma ve diğerleri… Bu yeniliklerden bazıları artık günlük hayatın bir parçası oldu; ancak bazıları ise hala yıllarca uzakta.

Atılımlar ve yenilikler, köklü bir fikirle başlar. Sıra dışı analiz, tasarım ve hayal yetenekleri olan kişiler, bir süreci veya ürünü geliştirmeye çalışmazlar, genellikle mevcut bir çözümü veya yaklaşımı değiştirir veya mevcut bir teknolojik uygulama yerine başka bir uygulamayı ikâme ederler. Geleceğinizi şekillendirmek için başkalarını beklemenize gerek yoktur.

Fikirler her yerden gelebilir. Bazen bir konuşma, bir kitap, hatta bir rüya[i]yeniliğin kaynağı olabilir. İnternet muazzam ölçüde bilgi ve ilham kaynağı sağlar. Bir kişi, bir fikri geliştirmek veya bir patent başvurusu yapmak içi kolayca araştırma yapabilir. Ortalama bir internet kullanıcısı, çevrimiçi kurslar almak, soru sormak ve uzmanlardan cevaplar almak için yeni araçlara ve platformlara kolayca erişebilir. Coursera, Udacity ve edX[ii]gibi platformlar, ücretsiz ve yüksek kaliteli eğitim içeriği ve araçları sunar. Bu platformlardan kolayca ders alabilir, kendinizi geliştirebilir ve yeni yetenekler edinebilirsiniz.

“Crowdsourcing” (kitle kaynaklı çalışma), bir soruna yenilikçi bir çözüm bulmak için başka bir alternatiftir. Birçok şirket ve kuruluş, şu anda yenilikçi fikirleri tespit etmek için yarışmalar düzenliyor, bilim ve mühendislik alanında birçok sorun için sıra dışı çözümler arıyor. Kitle kaynaklı çalışma yaklaşımı, şirketlerin önemli teknik, sosyal, siyasi ve ilmîzorlukları aşmak için dünyanın en zeki kişilerine erişmelerini sağlar. Hükümetler ve büyük şirketler de büyük ölçekli ilmîve teknolojik projeler için teşvikler sunmaktadır. Bu yaklaşımın iyi bilinen bir örneği XPRIZE müsabakasıdır.[iii]XPRIZE Vakfı gelecekteki sorunları çözmeye yardımcı olmak için yarışmalar düzenliyor. XPRIZE’ın çözüm aradığı konulardan biri, Dünya yüzeyinin 100 kilometre üzerinde üç kişiyi taşıyabilen ve bunu iki haftada iki kez yapabilen bir uzay aracı inşa etmek ve fırlatmaktır. Uzay ile ilgili diğer bir zorlu görev, Ay yüzeyine güvenli bir şekilde inmek, orada 500 metre seyahat etmek ve Dünya ile iki kez iletişim kurmaktır. Bu yarışmalar, sadece şirketlerin bilim ve teknolojinin sınırlarını zorlamasına izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda ticarîprojelerin de uygulanmasını sağlıyor.

Yenilikçi fikrinizi sağlam bir temelde tasvir ve tarif ettikten sonraki adımınız, fikrinizi hayata geçirmek için finansman bulmaktır. Günümüzde yakın çevreden borç alınması, melek yatırımcılar, yeni kurulmuş ve gelişme aşamasındaki şirketler için düzenlenen yarışmalar, girişim sermayesi finansmanı ve “crowdfunding” (kitle fonlaması) adı verilen yeni bir yaklaşım da dâhil olmak üzere pek çok finansman mekanizması bulunmaktadır. Kitle fonlaması, her biri küçük bir meblağda bağışta bulunan çok sayıda (genellikle anonim) yatırımcıdan bir proje veya fikir için finansman toplama sürecidir. Kitle fonlaması sektörünün 2020 yılına kadar 90 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sanat eserleri, filmler, teknolojik ürünler ve bilgisayar oyunları için 24 saatten kısa bir sürede, bir milyon doların üzerinde sermaye toplayan birçok başarılı kitle fonlaması kampanyası mevcuttur. Şu ana kadar bilinen en başarılı kitle fonlama kampanyası, “Star Citizen” adlı çevrimiçi bir bilgisayar oyunu için yapıldı. 37 milyon dolarlık bir fon toplandı.[iv]Kitle fonlama platformları, fikirler ve ürünler için pazarlama, reklam ve sosyal medya erişimleri konusunda da destek olmaktadır.

[i]Demir, Halil I., “Religious Inspirations and Scientific Inventions”, The Fountain, Sayı: 89 / Eylül – Ekim 2012.

[ii]Usher, Alex, “The Future of MOOCs: Coursera and EdX”, Higher Education Strategy Associates, 19 Kasım 2013, higheredstrategy.com/the-future-of-moocs-coursera-and-edx/

[iii]XPRIZE Scientific and Technological Challenges, xprize.org.

[iv]Fleming, Ryan, “Star Citizen destroys all crowdfunding records, hits $37 million”, Digital Trends, 22 Ocak 2014, www.digitaltrends.com/gaming/star-citizen-earns-incredible-37-mil-crowd-funding/