Günümüzde, sadece fizikî görünüşleriyle insan gibi hareket eden gelişmiş robotları gördükçe, “Ne kadar da çok insana benziyor”diye hayret ediyoruz. İnsan beyninin fonksiyonlarının çalışmasını henüz tam olarak çözemeyen bilim ve teknolojiye, manevî vasıflardan mahrum robotlar ürettiği için hayran kalmaktayız. Bu tür gelişmeler, muhteşem bir donanıma sahip insan vücudunda keşifler yapılmasına, onun daha detaylı anlaşılmasına da vesile olmaktadır.

  1. asır “Bilişim Çağı” olarak ifade edilse bile harikulade organ ve sistemlerle teçhiz edilmiş bedenimizi sanki yeni tanıyor gibiyiz. Neredeyse 3000 yıllık bir birikimle her gün artan tıbbî bilgilerimize rağmen, Allah’ın (celle celâluhu) muhteşem eseri olan insan bedeni hakkındaki yeni keşifler, hayranlığımızı artırmaya devam etmektedir.

2018 yılında keşfedilen iki yeni organ, bir daha gösterdi ki bilim ve teknoloji geliştikçe Rabbimizin isim ve sıfatlarının tecellisi olan yaratılışın kusursuzluğunu daha iyi anlayacağız. Vücutta yerleştirildikleri bölgenin büyüklüğüne göre “makro organ” ve “mikro organ,” yaptıkları fonksiyona göre de “tampon organ” ve “karargâh organ” olarak adlandırılan bu yeni biyolojik yapılar, birçoğumuzun dikkatini çekmemişti. Çünkü mevcut bilgi birikimimize göre, el, kol, göz, burun, böbrek veya akciğer gibi belirli bir şekle ve açıkça tarif edilebilecek fonksiyonlara sahip yapılara organ denilmektedir. Hep gözümüzün önünde olmasına rağmen bugüne kadar fark edemediğimiz ve bütün vücutta yaygın olan bu kompleks yapı da artık bir organ1olarak görülmektedir.