Kara delik, çekim alanı her türlü maddî varlığın ve ışık cinsinden dalgaların kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi çok büyük bir kozmik yapı olup astrofiziğin büyük bir muammasıdır. Kara delikler devasa yıldızların kendi nükleer enerjileri bitince, iç basıncının kendi kütle çekimine üstün gelmesiyle, yıldızın kendi içine doğru çökmesiyle yaratılmaktadır.

EHT (Olay Ufku Teleskobu) Ekibi, dünyadan 6,5 milyar kat daha büyük bir kara deliği fotoğraflamayı başardı. Böylece 500 bin katrilyon km uzaktaki kara deliğin görüntüsü tespit edildi. Bu kara delik, 53 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğundan ilk anda mesafeler ve görüntünün elde edilmesi gibi hususlar insan aklına ağır gelebilir. Işık hızıyla, yani saniyede yaklaşık 300.000 km hızla hareket eden bir araca binsek, bu kara deliğe varmamız 53 milyon yıl sürecekti. Diğer bir tabirle, bu kara delikten alınan ışık fotonları, aslında 53 milyon yıl önce yola çıkmış ve bizim teleskobumuza henüz ulaşmıştır.

Uzayla ilgili mesafeleri hakiki mânâsıyla algılamamız gerçekten çok zordur. Bu muazzam mesafe akla yakınlaştırabilmek için şu benzetmeyi yapabiliriz: Bu kara deliğin dünyamızdan görüntüsünün tespit edilmesi, İstanbul’daki bir susam tanesinin New York’tan teleskopla görülmesi gibidir.