Avustralya’nın güneybatı kesiminde, ziyaretçilerini âdeta büyüleyen, sıra dışı bir “orman” bulunur. Burası ağaçlardan değil, sivri taş sütunlardan oluşan bir bölgedir. Birbirinden farklı görünümler sergileyen bu harikulâde taş kulelere, efsanevî Pinnacles (Sivri Tepeli Kuleler) Çölü ev sahipliği yapar. Çölün büyük bir bölümü, Perth şehir merkezine 245 km uzaklıktaki Nambung Milli Parkında yer alır.

Zihin dünyalarımızdaki yeknesaklık perdesini yırtan bu yaratılış harikası, fotoğraf sanatçılarının da yoğun ilgisini çeker. Çünkü sakin ve durağan olarak bilinen çöl sahnesinde sergilenen ve binlerce kireçtaşı sütunu, ürpertici bir sessizlik içinde, sırlı bir dekor teşkil eder. Bitki örtüsü ve ağaçlar açısından fakir, dikili taş sütun çeşitliliğiyle zengin bu jeolojik manzara, eşsiz bir tefekkür tablosudur. Farklılığıyla zihinleri uyarır, düşünmeye sevk eder ve meraklı nazarları üzerine çekerek sanki gönüllere, “Beni oku” diye fısıldar.

Sarı kuvars kum denizinden yükselen bu sivri sütunlar, binlerce yıldan beri yavaş yavaş şekillenmiş güzellikleriyle ay yüzeyini hatırlatır. Çölün 4 km2’lik bir bölgesinde, 5 m yükseklikteki kayalardan, kalem boyutlarındaki minik kayacıklara kadar zengin çeşitlilikte taş sütunlar sergilenmektedir. Genişliği 2 m’ye ulaşan kayaların yerleştirilme yoğunlukları farklılık gösterir. Yoğun bölgelerde, aralarında 0,5–5 m mesafe olacak şekilde sıralansalar da bu mesafenin birkaç santimetreden 20 m’ye kadar değiştiği gözlenir.

Her şeye en güzel ve hikmetli suretler veren Rabbimizin eşsiz kudretiyle sergilediği bu eserleri incelediğimizde, birbirinin aynı olan iki kaya bulmanız mümkün değildir. Genel itibariyle koni biçiminde, mantar görünümde, tepesi silindirik yapıda, içi oyuk boru veya mezar taşı şeklinde olsalar da bazılarının termit gökdelenlerini andırdığı, bazılarının ise parmak şeklinde olduğu görülür. Hatta kulak kepçesi şeklinde görünenler bile vardır. Bunların dışında, farklı şekillerde yapıları bir arada sergileyen kayalar da dikkat çeker. Zaman zaman sütunlardan birkaçının bir araya gelerek çevrelenmesiyle ortalarında boru şeklinde mağara yapılanmaları ile de karşılaşılır.