Amerikalı hekim Bennet Omalu[1] otopsi uzmanı ve patologdur. Vefat eden insanların doku ve organlarını inceleyerek ölüm sebeplerini ortaya çıkarır. Bir gün kendisinden, 50 yaşındaki bir erkek cesedi hakkında otopsi raporu hazırlaması istenir. Ceset, profesyonel Amerikan futbolcusu Mike Webster’e[2] aittir. Cesedi detaylı bir şekilde inceleyen doktor, ölüm sebebini “kalp krizi” olarak rapor eder. Otopsi sırasında hastanın beyin dokusunda, daha önce boksörlerin beyninde görülen patolojik bir bulgu ile karşılaşır ve bu sporcunun hayatını araştırmaya karar verir. Mike Webster, 18 yılı profesyonel olmak üzere çocukluktan beri Amerikan futbolu oynamış bir sporcudur. Dr. Omalu, sporcunun oynadığı eski maçları izler. Webster, rakip oyuncularla en fazla çarpışmanın olduğu, en tehlikeli pozisyonda oynamakta ve kafasına çok ciddi darbeler almaktadır. Katıldığı maçların sayısına bakarak kafasına 70 binden fazla darbe aldığını tespit eder. Doktor, Webster’in bazı çarpışmalar sonrası kısa süreli baygınlıklar da geçirdiğini görür ve beyin üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırır.

Dr. Omalu, bu sarsıntıların nörolojik bir tepkimeyi tetiklediğini, bunun da Kronik Travmatik Ensefalopati[iii] (CTE) hastalığına sebep olduğunu görür. Amerikan futbolcularının bu hastalığa yakalanma riski altında bulunduğunu ilk ortaya koyan kişi olur.

Amerikan futbolu oynamış başka insanlara da otopsi yapan Dr. Omalu, beyin hasarından kaynaklanan ölümleri tespit eder. Ölümlere, beyin dokularının zarar görmesiyle ortaya çıkan depresyona bağlı intihar, madde bağımlılığı, kalp krizi ve kazalar sebep olmaktadır. Milyar dolarların döndüğü Millî Futbol Ligi (NFL) yöneticilerinin ve bu işten para kazanan insanların engelleme ve tehditlerine rağmen çalışma neşredilir. Bu yayının ardından futbolcuların çarpışmalardan daha az zarar görmeleri için kaskların yenilenmesi ve boyunluk takılması gibi yeni güvenlik tedbirleri alınır.

[1] en.wikipedia.org/wiki/Bennet_Omalu

[2] en.wikipedia.org/wiki/Mike_Webster

[iii] www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2945234