İncirin Kur’ân-ı Kerim’de hususî olarak zikredilmesi, Müslüman araştırmacıların çok ilgisini çektiği gibi, diğer inanç sistemlerine mensup araştırmacılar da incire çok alâka duymuşlardır. Yapılan çalışmaların çok fazla olması sebebiyle, genel geçer ifadeler yerine, sırasıyla hangi hastalıklarla ilgili neler yapıldığını, kaynaklarıyla belirtmek daha faydalı olacaktır.

Dermatolojik Hastalıklar

İncirin yapraklarından lateks adı verilen, süt kıvamında, beyaz, çok sayıda bileşik ihtiva eden, reçinemsi bir madde salgılanır. Yapraklarda bulunan psoralen ve bergapten isimli maddeler, sedef hastalığı ve vitiligo gibi bazı deri problemlerinin tedavisi için ümit vaadetmektedir. Yapraklarda bulunan ve kafeoilkinik asit, ferulik asit ve kuersetin gibi biyoaktif fenolik bileşiklerin, vücuttan süperoksit radikalini temizlemede çok tesirli olduğu, organik asitlerden oksalik, sitrik, malik, kinik, şimimik ve fumarik asitlerin fizyolojik homeostazin bozulduğu hastalıkların tedavisinde önemli olduğu gösterilmiştir.[i]

Yeni kırılmış incir sapının sütlü suyunun vücuttaki siğilleri yok ettiği bulunmuştur ve yapılan bir çalışmada muhtemel viral kaynaklı hastalıkların tedavisi için kullanılan incir sütünün, herpes virüsü, ekhovirüs ve adenovirüs kaynaklı bulaşıcı hastalıklarda faydalı olduğu gösterilmiştir.[ii],[iii] Dermatitli 45 çocukta yapılan bir çalışmada, kuru incir meyvesi özünden yapılan ve iki hafta boyunca günde iki kere uygulanan bir kremin, dermatit semptomlarını tedavi etmede standart tedavi olan hidrokortizon kreminden daha tesirli olduğu gösterilmiştir.[iv] İncirle beraber diğer birkaç meyve ile yapılan karışımın cilt hücreleri üzerinde antioksidan tesir yaptığı, derideki kolajen liflerinin yıkımını azalttığı ve derideki kırışıklıkların görünümünü iyileştirdiği gösterilmiştir.[v]

            Mide ve Bağırsak Hastalıkları

[i] P. Andreia ve ark. (2009). Ficus carica L.: Metabolic and biological screening. Food and Chemical Toxicology 47, 11/2841–2846.

[ii] Baby Joseph, S. Justin Raj (2011). Pharmacognostic and phytochemical properties of Ficus carica Linn–An overview. International Journal of PharmTech Research, 3/1, 8–12.

[iii] Houda Lazreg Aref ve ark. (2011). In vitro cytotoxic and antiviral activities of Ficus carica latex extracts.
Natural Product Research, 25, 2011, 3/310–319.

[iv] Shirin Abbasi ve ark. (2017). A new topical treatment of atopic dermatitis in pediatric patients based on Ficus carica L. (Fig): A randomized, placebo-controlled clinical trial. Complement. Ther. Med. Dec; 35: 85–91.

[v] Amal Kumar Ghimeray ve ark. (2015). In vitro antioxidant, collagenase inhibition, and in vivo anti-wrinkle effects of combined formulation containing Punica granatum, Ginkgo biloba, Ficus carica, and Morus alba fruits extract. Clin. Cosmet. Investig. Dermatol. Jul 16; 8: 389–396.