Bir avuç gönül eri, bir düzine meçhul kudsîlerdir garipler. Ah edip inleyen, sinesini yakıp sızlayan, gönül verdiği yüce hakikatlerden ötürü dövülüp kovulan, her gün yığın yığın gailelerle burun buruna gelen, her dem ayrı bir ölümle tehdit edilen, her an horlanıp hakîr görülen muzdariplerdir garipler.” M. Fethullah Gülen.

Bu kıymetli cümleleri okuduğumda çocuk yaştaydım. Hakikati kavrayamayacak kadar küçük olduğum bir yaşta… Sebebini bilmiyorum, ama bu sözler içime işlemişti. Karşılaştığım her olumsuz olayda kendimi hep garip hissettim. Muhterem müellif yazısının devamında, garibin yerinden yurdundan ayrı kalan değil, çevresi tarafından anlaşılamayan bir kişi olduğuna dikkat çekiyordu. diyordu. Ne gariptir ki şimdi hem yerinden yurdundan edilen hem de hareketleri garipsenen birer garip oluverdik binlercemiz.

Benim hikâyem de kızımın bebekliğinde başladı. Çok hızlı yol alan bir araçta giderken aniden durmak gibiydi. Bir gerilim filmi seyretmeye benziyordu. Hani beklenmedik bir gelişme olur, başroldeki oyuncu ailesine, “Çabuk toplanın, burayı terk ediyoruz. Hemen güvenli bir yer bulmamız gerekiyor.” der ya, tıpkı onun gibi… Bir anda yeryüzündeki herkes ortadan yok oluyor, eşiniz ve çocuklarınızla baş başa kalıyorsunuz. Eşiniz işinden olmanın şaşkınlığı içinde, size nasıl bakacağının endişesi ve çaresizliği ile kıvranıyor. Hem eşinize hem de çocuklarınıza bir sığınak olmak zorunda kalıyorsunuz…

Bu yazıyı paylaş

Adres: 335 Clifton Ave, Clifton, New Jersey, USA 07011

E-posta: caglayan@caglayandergisi.com

Tel. ve WhatsApp:
+1 (888) 234-2823
+49 (176) 16818292