Gönül İnşasına Adanmış Bir Ömür: Halil İbrahim Uçar

Bir vesileyle Hocaefendi’ye gidecektim. Öncesinde duasını alayım düşüncesiyle kendisini göreyim istedim. Ziyaretimden ziyadesiyle memnun oldu ve ‘Hocama çok selam söyleyin.’ diye ısrar etti. Daha sonra zor da olsa, ‘Hocam, Halil İbrahim abinin zat-ı âlinize çok selamı var.’ deyince Hocaefendi, duygulandı, ‘ve aleykümselam’ dedikten sonra ekledi: ‘Halil İbrahim Hoca, Hizmetimizin ilk talebelerindendi. Dershane dediğimiz evin ilklerindendi. Rabbim dünya orucunu âhiret iftarıyla, cennetiyle ve cemâliyle mükafatlandırsın.’”

Bu satırlar, kendisinin cenazesi teşci edilirken Metin Keskin Bey tarafından dile getirildi. O yıllarda, bahsedilen ilk evde onunla beraber kalan Mehmet Atalay Bey’in ifadesiyle Halil İbrahim Uçar, “Hocaefendi’nin çok taktir ettiği, kendisiyle beraber kalmaktan hiç rahatsızlık duymadığı ve aynı zamanda adı anılınca hislendiği” bir şahsiyettir.

Halil İbrahim Uçar, 3 Mart 1947’de Antalya Korkuteli’nde dünyaya gelir. İlk ve orta eğitimini burada tamamlar. Daha sonra Ege Özel Mimarlık ve Mühendislik Yüksek Okulunun akşam bölümünde okurken gündüzleri de DSİ’de laborant olarak çalışır. 1976 yılından itibaren emekli oluncaya kadar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında iş güvenliği müfettişi olarak görev yapar. Ayrıca Hizmet adına gayretli bir insan olduğu herkesçe müsellemdir. Emekli olduktan sonra Ankara’ya yerleşir. Bu arada Hizmet Hareketi aleyhine açılan çatı davasında yargılanır. Zalimin işini kolaylaştırmama adına cebrî hicretle Belçika’ya gelir ve beş yıl gibi kısa sürede üzerine düşeni fazlasıyla yapar.

Bu yazıyı paylaş

Adres: 335 Clifton Ave, Clifton, New Jersey, USA 07011

E-posta: caglayan@caglayandergisi.com

Tel. ve WhatsApp:
+1 (888) 234-2823
+49 (176) 16818292