Anavatanı Hindistan olmakla birlikte moringa ağacı, Nijerya gibi tropikal ülkelerde de yetişmektedir. Eskiden beri bulunduğu yerlerde şifa umuduyla yaprakları yenilip çayı içilen bu bitki, son yıllarda bütün dünyada bilinir hale gelmiştir. Moringa bitkisinin tedavi edici özellikleriyle ilgili çok fazla araştırma yapılmakta ve kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Bazı yörelerde sebze olarak da tüketilen moringa yaprakları, esas olarak tedavi edici özelliklerinden dolayı şifa bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bazı kronik hastalıklar dâhil birçok önemli hastalığın iyileşmesine vesile olduğu için “mucize bitki” olarak da adlandırılmaktadır.

Çalışmalarda antioksidan, antikanser, antienflamatuar, antidiyabetik, antimikrobiyal özellikleri olduğu tespit edilen meşhur bitkinin yapraklarının protein kalitesi yüksektir ve tohumlarında bol miktarda lipit (yağ) bulunur.[i]Yüksek seviyede kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir ihtiva eder.[ii]Bu bitkinin, portakaldan 12 kat C vitamini, havuçtan 10 kat A vitamini, sütten 17 kat kalsiyum, yoğurtan 9 kat protein, ıspanaktan 25 kat demir ve bol miktarda potasyum ihtiva ettiği ifade edilmektedir.

[i]Stohs SJ, Hartman MJ. Review of the Safety and Efficacy of Moringa oleifera. Phytother Res. 2015 Jun;29(6):796-804.

[ii]Raimunda S ve ark. Research advances on the multiple uses of Moringa oleifera: A sustainable alternative for socially neglected population. Asian Pac J Trop Med2017;10:621-30.