Allah’ın (celle celâluhu) huzurunda kâfir ve münafıklar günahlarını inkâr edecekleri için, ağızları mühürlenecek ve uzuvları yaptıklarını itiraf edecek: “Bugün mühür vuracağız ağızlarına; elleri Bize söyler, ayakları şahitlik eder, kendi yaptıklarına.” (Yasin, 36/65). Dünyadaki fırsatçılık ortamında icraatlarıyla nifaklarını teşhir edenlerin organları, Hesap Günü’nde yaptıklarını anlatacak. Kalplerinin fesadını amelleriyle gösteren bu nifak ehli, kendilerine bir çıkış kapısı bulamayacak.Allah’ın emirlerine karşı gelerek yaptıkları bunca zulüm, o gün onları tamamen çaresiz bırakacak.

Bu süreçte tarifsiz zulümlere, mağduriyetlere, acılara şahit olduk. 500.000 insan (aileleriyle birlikte birkaç milyon) mağdur edildi, hapislerde süründürüldü, hattaişkenceler de edilerek binden fazlasının ölümüne sebep olundu. Firavun âdeti üzere bebek ve çocuklara bile zulmedildi. Basit menfaatler için zalimler alkışlandı. Aile fertleri dahi birbirine düşman edilerek akıl almaz bir fitneye sebep olundu.

İnsanların yıllardır çalışıp didinerek kazandıklarına bir çırpıda el konuldu. Bu gasp edilen mal, mülk, yurt, okul, hastane ve üniversitelerle insanlığa hizmetten başka ne yapılıyordu?