Bir arkeoloji dergisinde çıkan haberi iktibas eden bir haber sitesindeki ifadeler dikkatimi çekti. Bu habere göre, Mısır’daki Firavun mezarından çıkan 3000 yıllık bal, hiç bozulmamış, yenebilecek durumda korunmuş hâlde bulunmuştur. Başka bir makalede bahsi geçen korunmuş balmumu örnekleri de insanların ve arıların 9.000 yıldan fazla bir süredir tanışıp alışverişte bulunduklarını göstermektedir. Dünyanın en eski balı, 2003 yılında, Tiflis’in batısındaki petrol boru hattı inşaatı esnasında keşfedildi. Arkeologlar bu balın 4.700–5.500 yaşında olduğunu tahmin ediyorlar. Bir kadının mezarındaki kazı esnasında bulunan kır çiçekleri, dut ve ıhlamur balları, seramik kaplar içinde korunmuştu ve eski inançlarına göre, kadının ölümden sonraki yolculuğu için konulmuştu.

Bir yiyecek bozulmadan binlerce yıl nasıl korunabilir? Acaba Kur’ân-ı Kerim’de bir sȗreye arının isminin verilmesinin nasıl bir hikmeti olabilir? Değişmeden günümüze kadar gelen ve Efendimizin (sallallâhu aleyhi ve sellem) en büyük mucizesi olan Kur’ân’da arıdan bahsediliyorsa elbette o arının ürettiği ürünlerde dikkat çekici bazı özelliklerin bulunması beklenebilir.

Bugüne kadar yediğiniz en eski yiyecek ne zaman üretilmiştir? Buzdolabınıza ve gıda depolarına bakarsınız, en dayanıklı kuru bakliyat çeşidi gıdaların bile son kullanma tarihinin bir veya iki yıl olduğunu görürsünüz. Bazı özel baharatlar ve tuzlarla muamele edilen konserveler ve kavurmalar da en fazla bir yıl süreyle kullanılabilir.

Peki, bir piramidin esrar dolu dehlizlerinde gezerken önünüze eski Mısır inancına göre Firavunun öteki dünyada yemesi için bırakılmış, küp içinde saklanmış ve hiç bozulmamış bal çıkarsa yemekten çekinir misiniz? Hiç çekinmeden yiyebilirsiniz. Çünkü Allah’ın arıya verdiği mükemmel kabiliyetleriyle üretilen çok özel bir gıda ile karşı karşıyasınız. Bütün kimya laboratuvarları bir araya gelse, bozulmama ve şifa hususiyetini birlikte taşıyan böyle mükemmel bir terkibi yapmaktan aciz kalırlar. Laboratuvarların bu mucizevî gıdayı niçin sentezleyemediklerini daha yakından inceleyelim.

Bal Nasıl Yapılıyor?