Mercan resiflerinde, parlak ve çarpıcı renkleriyle göz kamaştıran bir balık dolaşır. İri pullarıyla dikkat çeken bu gösterişli balık, ağzının papağan gagasına benzeyen görünümünden dolayı papağan balığı olarak anılır. Gece olunca, balığın çevresinde muhteşem bir hadise gerçekleşir. Canlı âdeta şeffaf bir uyku tulumu ile şefkatle sarılmış olarak güvenle uykuya dalar.

Papağan balıkları, Scaridae ailesinden 95 kadar tür ile temsil edilen sualtı dünyasının renkli sakinlerindendir. Bu türlerin büyük çoğunluğu Hint-Pasifik bölgesinde, hususiyetle mercan resiflerinde, kayalık sahillerde ve deniz otu yataklarında yaşarlar. Balıkların boyutları türlerine göre değişiklik gösterir. Türlerin çoğunluğunda boy 30–50 cm uzunluğa ulaşırken birkaç türünün boyu bir metreyi geçer.

Bu balıklar bütün gün boyunca mercan resiflerini kazıyarak beslenirler. Resifler üzerinde yetişen algleri, yumuşak gövdeli organizmaları yer ve mercanların temizliğinde sıhhiye memuru gibi çalışırlar. Zaten bu kazıma işini yapabilmeleri için en önemli organları olarak çok kuvvetli gaga şeklinde bir ağız verilmiştir. Sualtında temizlik vazifesi yaparken ve resiflerin göz kamaştırıcı nezafetinin bozulmamasını temin ederken Kuddüs ismine ayna olurlar. Özellikle algler, resiflerin gelişimini engelleyici rol oynadığından onların yenilerek resifin temizlenmesi, bu ekosistemin hayatta kalması ve sağlığı için çok kıymetlidir. Bu yüzden papağan balıkları, birçok ülkede korunmaya alınmış ve avlanmaları kısıtlanmıştır.